fbpx

Jaunā uzlabotā tablete mandeļveida tabletes forma, ko vieglāk norīt

  • Start
  • JAUNUMI
  • Jaunā uzlabotā tablete mandeļveida tabletes forma, ko vieglāk norīt

Pētījumā piedalījās brīvprātīgie, kuri testēja identiskas masas apaļas, mandeļveida vai iegarenas formas tabletes
Orkla ir viens no lielākajiem un novatoriskākajiem uztura bagātinātāju ražotājiem Skandināvijas valstīs. Uzņēmumam pieder četras modernas rūpnīcas Dānijā un Norvēģijā, pastāvīgi tiek uzlabots produktu sastāvs un forma, un tā rezultātā tika arī veikts pētījums, lai izvērtētu viegli norijamu tabletes formu.

Ražojot zāles vai uztura bagātinātājus, vienmēr lielāka uzmanība tiek pievērsta tieši tablešu sastāvam, un tāpēc nereti citi aspekti tiek atstāti novārtā. Tomēr tieši šīs īpašības ir vissvarīgākās, cerot saņemt pozitīvu atbildi uz jautājumu “Vai man šo tableti viegli norīt?”

Ierasts, ka tabletes forma biežāk ir apaļa vai iegarena, tās var būt lielas, un ļoti grūti norīt. Dažkārt pat atkārtoti jāuzdzer ūdens, lai tablete vieglāk slīdētu pa kaklu un barības vadu. Tā kā Orkla Care esošo multivitamīnu sastāvdaļas nebija plānots mainīt, pētnieki centās noskaidrot, vai izmainot tabletes formu, to varētu būt vieglāk norīt.
Pētījuma mērķis nebija, lai atrisinātu problēmas cilvēkiem ar disfāgiju vai citām rīšanas problēmām. Tika pētīta vitamīnu, nevis zāļu tabletes forma.

To, kā cilvēki uztver produktu – šajā gadījumā tabletes krāsu, garšu, tekstūru, blīvumu, konsistenci, lielumu, formu u.c., atkarīgs no viņa maņu orgāniem.

Ideja par mandeļveida formas tableti tika aizgūta no dabas un tā iedvesmoja Kopenhāgenas Universitātes farmācijas un analītiskās ķīmijas fakultātes asociēto profesoru Danielu Bar-Shalomu (Daniel Bar-Shalom) izveidot tableti ar mandeļveida formu.
Pētījumā “Kādas formas tableti vieglāk norīt” piedalījās divas brīvprātīgo grupas. Viena grupa, kurā bija 105 dalībnieki novērtēja mandeļveida un apaļas formas tabletes, bet otra (109 dalībnieki) salīdzināja mandeļveida ar iegarenas formas tableti. Visu tablešu blīvums un masa bija vienādi, bet tās atšķīrās pēc formas, malu izliekuma un gluduma (1. attēls).

Tests un papildu pētījumi

Tablešu formas novērtēšana tika veikta ar kvantitatīvo novērtēšanas testu (Central location test- CLT), kurā dalībnieki pēc nejaušības principa tika sadalīti 2 grupās. Dalībnieki tika lūgti izvērtēt tabletes norīšanas sajūtas skalā no 1 līdz 10 punktiem.

Turklāt, lai saprastu kā dalībnieki reaģēja uz apaļas, iegarenas un mandeļu formas tabletes norīšanu, Kopenhāgenas slimnīcā 6 brīvprātīgie tika izpētīti ar ultraskaņu. Visiem brīvprātīgajiem bija normāla rīšanas funkcija, un pagātnē viņiem nebija grūtības norīt tabletes. Trīs no viņiem sacīja, ka visgrūtāk bija norīt apaļo tableti, 2 – iegareno un viens dalībnieks nejuta nekādas atšķirības. No ultraskaņas attēliem bija redzams, ka lielākā daļa tablešu viegli šķērso rīkli, bet apaļās un iegarenās formas tabletes rīklē atgriezās un pēc tam vēlreiz (sekundāra rīšana).

Salīdzinot trīs dažādas tabletes formas – apaļas, iegarenas un mandeļveida, visvieglāk ir norīt tieši mandeļveida formas tabletes.

2. attēls. Mandeļveida formas tabletes

 

Runājot par nepatīkamām sajūtām kaklā, rijot tabletes, vismazāk tika atzīmēta mandeļveida formas tablete. Izšķirošais faktors ir tieši pati tabletes “sēklas veida forma”, jo būtībā tablete ir pat platāka nekā iegarenas formas tablete.

Pētījums tika publicēts 2016. gada janvārī izdevumā “Tablets& Capsules’’.

Literatūra
1. Bar-Shalom, D. (2010). „Seeds of change: Thoughts on making solid dosage forms easier to swalow“. Tablets & Capsules (4): 29-31.
2. Schiele, J. T., R. Quinzler, H. D. Klimm, M. G. Pruszydlo and W. E. Haefeli (2013). „Difficulties swallowing solid oral dosage forms in a general practice population: prevalence, causes, and relationship to dosage forms.“ Eur J Clin Pharmacol 69(4): 937-948.
3. Wan, X., A. T. Woods, A. Salgado-Montejo, C. Velasco and C. Spence (2015). „Assessing the expectations associated with pharmaceutical pill colour and shape. „Food Quality and Preference 45: 171-182.
4. Yamamoto, S., H. Taniguchi, H. Hayashi, K. Hori, T. Tsujimura, Y. Nakamura, H. Sato and M. Inoue (2014). „How do tablet properties influence swallowing behavours?“ J Pharm Pharmacol 66(1): 32-39.
5. Cho, Y. K., M. G. Choi, S. N. Oh, C. N. Baik, J. M. Park, I. S. Lee, S. W. Kim, K. Y. Choi and I. S. Chung (2012). „Comparison of bolus transit patterns identified by esophageal impedance to barium esophagram in patients with dysphagia. „Diseases of the Esophagus 25(1): 17-25.
6. http://oralflo.com/40-of-american-adults-report-difficulty-swallowing-pills/

Din vara har lagts till i varukorgen. För att ta del av rabatten måste du vara inloggad som medlem.
LOGGA IN eller BLI MEDLEM