Ķirurģe, poliklīnikas Via Una ķirurģijas nodaļas vadītāja Ludmila Turkina:
Nereti, sākoties rudenim, cilvēkiem pastiprinās sūdzības par locītavu veselību – tās sāp, krakšķ un nepatīkamās sajūtas nepāriet, neatkarīgi no ķermeņa stāvokļa un slodzes. Vai tiešām būtu vainīgs rudens? Dakterei Ludmilai Turkinai ir cits viedoklis: pieņēmums – pasāpēs un pāries – diemžēl var novest pie jau ielaistas slimības. Ārste aicina negaidīt, kamēr sāpes locītavās kļūst neciešamas un tikai tad vērsties pie ārsta, lai noskaidrotu cēloni. Sāpes, šņirkstēšana, krakšķēšana ir pirmās pazīmes, ka locītavā ir problēmas un tām vajadzīga ārstēšana.
Kas izraisa locītavu sāpes?
Locītavu sāpēm var būt dažādi iemesli. Cilvēks tās jūt arī, kas sāp muskuļi pēc lielākas slodzes. Locītavas sāp, ja ir vispārējās reimatoīdās vai arī rudenī un ziemā tik aktuālo dažādo vīrusu izraisītas sāpes. Tās var radīt arī borēlijas (Laimas slimības izraisītājas), hlamīdijas, ureaplazmas, mikoplazmas. Locītavu problēmas nereti piemeklē podagras pacientus. Un sāpes locītavās rada arī osteoartrīts – neatgriezeniska slimība, kurai noteikti nepieciešama ārstēšana.
Agrīnās osteoartrīta pazīmes bieži piedēvējam vecumam vai laikapstākļu maiņām, ko uzskatām, ka nevar ietekmēt: vienu vai dažas reizes mēnesī sāp locītava… un pāriet. Sāp gan kustību laikā, gan miera stāvoklī. Locītavas kļūst stīvas, no rītiem tās grūtāk iekustināt.
Taču, ja slimības pazīmēm nepievērš uzmanību, sākas tālāka osteoartrīta attīstība: locītavas biežāk sāp nekā nesāp. Sāpes kļūst arvien spēcīgākas, sāk traucēt arī naktīs. Locītavas var pietūkt, uz ādas pie tām var veidoties apsārtums. Daktere stāsta, ka apsārtums var arī neizveidoties. Un pietūkums var rasties gan pirms, gan pēc tam, kad cilvēks sajūt sāpes. Kustinot roku vai kāju, locītava krakšķ, gurkst, šņirkst vai klikšķ – arī tā ir tipiska osteoartrīta pazīme.
Slimība visbiežāk skar plecu, ceļu un gūžu locītavas. Parasti sāp nesimetriski tikai viena no locītavām, bet mediķi pieredzējuši, ka slimība var sākties visās ķermeņa locītavās, piemēram, ja cilvēks dzīves laikā ir smagi fiziski strādājis veselībai nelabvēlīgos apstākļos.
Kā rodas sāpes? Lielākā daļa no locītavām ir veidotas no kaulaudiem, skrimšļa, sinoviālās membrānas un sinoviālā šķidruma. Tas neļauj saskarties kaulu virsmām, pasargājot skrimsli no nodilšanas, amortizējot triecienu, saturot skrimslim nepieciešamās barības vielas un pasargājot to no kaitīgu vielu ietekmes. Sinoviālā šķidruma svarīgākā sastāvdaļa ir hialuronskābe, kas jaunam un veselam cilvēkam ir pietiekamā daudzumā. Taču cilvēka mūža gadiem ejot, traumu dēļ un slimību iespaidā hialuronskābe izstrādājas mazāk, sinoviālais šķidrums zaudē savas īpašības un skrimslis sāk sažūt, sadilt. Daktere šo procesu tēlaini salīdzina ar eļļu automašīnām: to maina noteiktos termiņos un novecojusi eļļa vairs nepilda savas funkcijas. Cilvēka organismā locītavu šķīdums (īpašā eļļa) atjaunojas dabīgā ceļā, tikai dažādu iemeslu dēļ tas notiek lēnāk nekā nepieciešams, tāpēc locītavas cieš. Kad skrimšļi nespēj pildīt savu funkciju, kauli sāk berzties cits gar citu. Fizioloģiski locītavā norit skrimšļaudu noārdīšanās un jaunu audu veidošanās, un, lai šis process varētu notikt, darbojas specializētas vielas jeb fermenti. Osteoartrīta gadījumā noārdošie fermenti darbojas aktīvāk, un tas kavē skrimšļaudu atjaunošanos. Sākas iekaisums, kurā atbrīvojas bioloģiski aktīvas vielas, kas kairina sinoviālo apvalku, tas pietūkst, spiež uz locītavas kapsulu un cīpslām, tāpēc ir jūtamas sāpes.
Locītavas iekaisums var būt primārs – locītava ir iekaisusi, bet pacientiem nav citas slimības. Vai arī iekaisums ir sekundārs – pacientiem ir kāda cita hroniska slimība, piemēram, cukura diabēts un citas.
Lai gan osteoartrīts ir tieši saistīts ar ķermeņa novecošanās procesiem un parasti sākas pēc 45 gadu vecuma sasniegšanas, mūsdienās šo slimību atklāj arī gados jaunākiem cilvēkiem un tā, kā jau minēts, mēdz attīstīties arī traumu un citu iemeslu, piemēram, jau minētās podagras rezultātā, kad urīnskābe netiek izvadīta no ķermeņa, bet krājas locītavās.
Sākt ārstēties nekavējoties
Pēc padoma pie ārsta. Primāri sāpes locītavās ārstē traumatologs ortopēds, kura uzmanības lokā ir kaulaudi, saites un skrimšļi, bet cilvēki pēc senāka paraduma ar sūdzībām dodas arī pie ķirurga. Lai noskaidrotu sāpju iemeslus, jāveic asins analīzes: pilna asins aina, bioķīmiskie izmeklējumi, iekaisuma rādītāji, C reaktīvais olbaltums, virkne citu izmeklējumu – ureaplazma, mikoplazma, hlamīdijas, borēlijas, urīnskābe, kā arī jānodod urīna analīzes. Jo jāizslēdz iespējamība, ka locītavu sāpes izraisa kāda cita saslimšana. Jāveic rentgens un, ja nepieciešams, citi mērķtiecīgi izmeklējumi.
Svarīgi pēc iespējas ātrāk un precīzāk atklāt sāpju iemeslu, jo, ja tas ir osteoartrīts, tad jāzina, ka slimību izārstēt nevar, vien apturēt un uzturēt, palīdzot saglabāt turpmāku locītavas funkciju.
Dabīgas izcelsmes bezrecepšu līdzekļi. Sākotnējā saslimšanas fāzē ne katrreiz nepieciešams tūdaļ sākt lietot medikamentus, bet palīdzēt organismam ar bezrecepšu dabīgas izcelsmes preparātiem, kuri satur mežrozīšu pulveri, piemēram, Litozin . Tas palīdz izārstēt locītavas arī pēc vīrusu saslimšanas, kad sāpes ir slimības komplikācija. Mežrozīšu augļu pulverim piemīt pretiekaisuma un antioksidatīvas īpašības. Ir pētījumi, kas apstiprina, ka kolagēna hidrolizāta kombinācija ar mežrozīžu auglu pulveri ir kā izejmateriāls skrimšļa veidošanai. Efektivitāte ir pierādīta medicīniskajos pētījumos. Mūsdienu cilvēki maz kustās, locītavas tiek darbinātas lēni un līdz ar to arī vielu maiņa tajās notiek palēnināti. Tāpēc ir labi lietot līdzekļus, kas paātrina locītavām svarīgos procesus un atjauno to kustīgumu.
Mežrozīšu pulveri saturošos līdzekļus jālieto 2 līdz 3 nedēļas, lai sajustu pirmos rezultātus un vismaz mēnesi, lai novērotu uzlabojumu locītavu sāpju rādītājos.
Vingrot! “Mums visiem, arī ārstiem tostarp piemirstas, ka rehabilitācijai ir ļoti nozīmīga loma kustību aparāta slimību ārstēšanā,” atzīst daktere Turkina. Runa ir par mērķtiecīgu ārstniecisko vingrošanu fizioterapeita vadībā. Labi attīstīta muskulatūra var atslogot kaulus un locītavas slodzes laikā, tāpēc ir svarīgi to trenēt. Tikai būtiski atcerēties, ka lielu fizisko slodzi atļauts sākt gados jauniem cilvēkiem, taču pēc 45 gadu sasniegšanas, ja iepriekš cilvēks nav nodarbojies ar sportu, pēkšņa, nesabalansēta slodze var tikai kaitēt. Ļoti svarīgi arī pareizi elpot un pareizi izpildīt katru vingrojumu. Ieteicama vingrošana, kas nodrošina pareizu locītavu darbību bez ķermeņa slodzes, ja vingro sēdus vai guļus. Šādi locītavas netiek traumētas, bet ir izkustinātas un organisms saprot, ka jāražo to darbībai nepieciešamās vielas. Vingrošanas pozitīvā ietekme uz locītavu veselību ir pierādīta: mazinās sāpes un uzlabojas funkcionalitāte.
Fizikālā terapija ir ārstēšanas iespēja, par kuras nepieciešamību var konsultēties pie fizioterapeita fizioterapijas nodaļā, ja klients zina savu diagnozi. Jā sāpju cēlonis nav zināms, tag jāveic izmeklēšana pie ģimenes ārsta un speciālistiem, un tikai tad jāsāk fizioterapija.
Pretsāpju zāles ne vienmēr ir risinājums. Bezrecepšu pretsāpju medikamenti aptiekās allaž turas pirktāko zāļu topā. Taču jāatceras, ka nekontrolēta zāļu lietošana var novest pie nopietnām veselības problēmām, piemēram, nieru nepietiekamības, medikamentozas izcelsmes kuņģa čūlas, aknu problēmām.
Klīniski pierādīts teicams rezultāts
Pieredze dabīgas izcelsmes mežrozīšu pulveri saturošu līdzekļu lietošanā un pacientu locītavu veselības uzlabošanā.
Daktere Ludmila Turkina: “Kādai manai pacientei sāpēja, kā viņa pati raksturoja, visas locītavas tā, ka bija jālieto pretsāpju zāles. Sākot lietot preparātu, kura sastāvā mežrozīšu pulveris, sāpes mazinājās un ar laiku pārgāja pavisam. Pilnībā atjaunojās darbspēja un kustību brīvība. Pārtraucot lietot preparātu, sāpes ar laiku atjaunojās, tāpēc viņa atsāka to atkal lietot. Sievietēm klimaktērija periodā īpaši jāparūpējas par locītavu veselību, jo, mainoties hormonālajai sistēmai parādās locītavu, muskuļu un mugurkaula sāpes. Un tieši tajā sākotnējā sāpju stadijā jālieto uztura bagātinātāji ar veselībai nekaitīgu, bet mērķtiecīgu iedarbību.
Pasaules pieredze: C vitamīnu bagātīgi saturošais mežrozīšu augļu pulveris spēj mazināt locītavu sāpes un iekaisumu. Mežrozīšu augļu pulvera ietekme uz osteoartrīta attīstību ir pierādīta vairākos klīniskajos un zinātniskajos pētījumos. Tas spēj mazināt sāpes un uzlabot lokanību un kustību iespējas locītavās. Darbības mehānisms vēl nav pilnībā skaidrs, tomēr efektivitāte, iespējams, saistīta ar mežrozīšu augļu noteiktu sastāvdaļu pretiekaisuma un antioksidatīvajām īpašībām. Galveno mežrozīšu augļu pulvera sastāvā esošo savienojumu spēcīgās antioksidatīvās īpašības ir nozīmīgas locītavu veselībai. Visas sastāvdaļas (fitoķīmiskas vielas, antioksidanti, pretiekaisuma aģenti, piemēram, C vitamīns, karotīni, flavonoīdi, triterpēnskābes un galaktolipīdi) darbojas kopā. Tādējādi neviena atsevišķa sastāvdaļa nesniegs tādu pašu optimālo efektu locītavu elementiem. Būtiska pozitīva ietekme ir pierādīta pēc trīs nedēļu ilgas mežrozīšu augļu pulvera lietošanas, un tā tika novērota vairāk nekā 80% pētījuma dalībnieku. Turklāt puse no viņiem norādīja, ka, papildinot uzturu ar mežrozīšu augļu pulveri, varēja samazināt pretsāpju un pretiekaisuma līdzekļu devas. Mežrozīšu augļu pulvera lietošana pacientiem locītavu problēmām uzlaboja arī vispārējo pašsajūtu un dzīves kvalitāti.